Ogórki kisimy od stuleci, a goście zza granicy wciąż myślą, że jemy je zepsute. Ja postanowiłam, w odróżnieniu od nich, otworzyć się na smak kiszonych…cytryn. Są one kluczowym składnikiem markoańskiego tażin oraz ngam nguv – kambodżańskiej zupy z kurczakiem. Często łączy się je z oliwkami, karczochami, owocami morza, drobiem, cielęciną i ryżem.
Najlepsza odmiana do kiszenia to cytryna Meyera – jej owoce mają kulisty kształt i bardzo cienką skórkę oraz osiągają niewielkie rozmiary (ok. 6cm średnicy). Smak też jest inny niż normalnych cytryn. Te są mniej kwaśne, bardziej słodkie, a miąższ ma ciemnożółty kolor.
Miąższ oraz sok można stosować do koktajlu Bloody Mary oraz innych, które posiadają w składzie cytrynę i sól. Fajnie łączą się też z chrzanem jako sos w amerykańskim stylu, np. do krewetek. Delikatną skórkę można posiekać i dodawać do sosów i duszonych mięs a z cytrynową pulpą z miąższu stosować jako marynatę.
Po wyjęciu ze słoika opłuczcie cytryny pod zimną wodą. W temperaturze pokojowej możecie przechowywać je przez miesiąc, a w lodówce nawet do 6 miesięcy.
Cytryny z powodzeniem można zastąpić grejpfrutami (ale wówczas należy zadbać o duuuży słój lub kisić w ćwiartkach).
- 10 niewoskowanych cytryn (jak najmniejszych)
- 7 łyżeczek soli morskiej
- 6 listków laurowych
- 10 ziarenek pieprzu
- ciepła woda
- Z pięciu cytryn wyciśnij sok. Pozostałe cytryny natnij na krzyż od góry do co najmniej połowy wysokości cytryny. Do wnętrza każdej wsyp po łyżeczce soli i zamknij. Słoik wyparz i wkładaj nasolone cytryny. Pomiędzy nie wkładaj listki laurowe i laski cynamonu. Wsyp pozostałą sól i zalej wyciśniętym sokiem. Dopełnij ciepłą wodą i szczelnie zamknij. Potrząśnij słoikiem, aby sól rozłożyła się równomiernie i zaczęła się rozpuszczać.
- Postaw w zacienionym miejscu i co jakiś czas obracaj słoik. Cytryny będą ukiszone po około 3 tygodniach.
Dodaj komentarz