
Amsterdam
Amsterdam odwiedziłam przy okazji wyjazdu do Holandii, ale miałam na zwiedzanie tylko jeden dzień. Nocowałam w Eindhoven i stamtąd przyjechałam pociągiem prosto na stację Amsterdam Centraal.
Pociągi z Eindhoven jeżdżą bardzo często, a cała podróż zajmuje ok. 1,5h. Zazwyczaj trzeba się przesiąść na stacji Amsterdam Bijlmer ArenA na metro (bilet za 20Euro w jedną stronę obejmuje też ten odcinek podróży) i stamtąd już prosta droga do centrum. Z placu przy Amsterdam Centraal można wybrać się na spacer, zahaczając po drodze m.in. o:
- kościoły i bazyliki – Oude Kerk, De Duif, St. Nicholas Basilica, Zuiderkerk, Onze Lieve Vrouwekerk i wiele innych
- cudowne centrum handlowe Manga Plaza mieszczące się w budynku dawnej poczty zbudowanym w latach 1895–1899 w stylu neogtyckim i neorenesansowym
- 9 małych uliczek – urocze i ekscentryczne uliczki, które otaczają największe kanały Amsterdamu i tworzą najbardziej fotogeniczną mikrodzielnicę, gdzie znajdziecie przytulne kawiarenki, minigalerie sztuki, sklepiki
- Plac Dam – centralny punkt amsterdamu

Atrakcje Amsterdamu

Kamienice w Amsterdamie

Amsterdam Centraal
1. Frens Haringhandel
Koningsplein, 1012 WN Amsterdam
Budka z rybami i owocami morza, której historia sięga roku 1972 (więcej możecie przeczytać i zobaczyć tutaj), i w której sprzedają śledzie, węgorze, ostrygi, makrele i makrele w pieprzu, dorsze, ostrygi, łososie, holenderskie krewetki. Ja spróbowałam śledzie z piklami i cebulką (3Euro), jest też opcja śledzia w bułce (3,5Euro).
Można powiedzieć, że to street food, bo wszyscy jedzą rybne przekąski dosłownie na ulicy lub na placu, na którym stoi budka. W środku nie ma miejsc siedzących, ale zamówione pozycje podawane są w miękkich bułkach lub na papierowych talerzykach. Wszystko przemyślane i z ciekawym pomysłem.
Sam śledź bardzo świeży, jędrny i wyjątkowo smaczny. Żałuję, że nie mogłam spróbować innych smakołyków, ale z chęcią bym to zrobiła, bo wyglądały przepysznie. Dodatki do śledzia idealnie wyważone, delikatna cebulka cukrowa i słodkawe pikle. Rewealcja. Nadłożyłam drogi, by dotrzeć do tego miejsca i to była świetna decyzja.

Frens Haringhandel

Frens Haringhandel – śledzie z piklami

Frens Haringhandel – śledzie z piklami
2. The Seafood Bar
Restauracja z owocami morza, którą polecało mi wiele osób. Niestety, nie zrobiłam rezerwacji i nie udało mi się znaleźć wolnego stolika. Miejsce oblegane, bardzo eleganckie, z ogromnym wyborem ryb i owoców morza. Nie jadłam tu, ale wiele pochlebnych opinii oraz pełna knajpa jest gwarancją świetnego posiłku.
Następnym razem na pewno odwiedzę The Seafood Bar.

The Seafood Bar
3. Amsterdam Cheese Deli
Oudezijds Voorburgwal 31, 1012
Serowe delikatesy w najlepszym wydaniu. Świetna obsługa, która chętnie doradza i podpowiada, znakomite sery oraz kanapki i małe placuszki w formie pizzy z tymi właśnie serami, wędlinami, warzywami, świeżymi ziołami i orzechami piniowymi. Można kupić tutaj ser w kawałku lub coś na ząb i zjeść na mostku nad kanałem patrząc na leniwie pływające barki. Pysznie i świeżo.

Cheese Deli – serowe delikatesy

Cheese Deli – serowe delikatesy
4. The Lebanese Sajeria
Maleńka libańska, rodzinna knajpka mieszcząca się w malowniczej dzielnicy 9 uliczek (The Nine Streets).
Nazwa miejsca pochodzi od słowa saj – tradycyjnej patelni w kształcie kopuły, wykorzywtywanej w Libanie do pieczenia manoushe – libańskiego placka.
Miniknajpkę prowadzą Ziad i Lia, którzy otworzyli ją w 2016 roku i zniezmiennie serwują w niej różne formy manoushe oraz rozmaite domowe zupy, np. z czerwonej soczewicy z prażonymi przyprawami i desery. Wszystko utrzymane w libańskim duchu.

Lebanese Sajeria

Lebanese Sajeria

Lebanese Sajeria – menu
5. Banketbakkerij Van Der Linde
Minilodziarnia, która nie oferuje mnóstwa smaków. Tutaj kupicie lody śmietankowe z bitej śmietany w trzech opcjach – w rożku waflowym, w kubeczku lub między dwoma wafelkami. Pamiętacie lody Śnieżka z dawych lat? To coś takiego, ale w wersji udoskonalonej i na świeżo.
To miejsce to must-see na liście amsterdamskich smaków. Po prostu musicie tam iść, choćbyście mieli nadłożyć drogi. Lody są kapitalne, niespotykane nigdzie indziej. Lodziarnia mieści się blisko Amsterdam Centaal. Cena za 1 porcję w waflu to 1Euro.
Kupicie też wyrabiane na miejscu czekoladowe cukierki, trufle i ciasteczka.

Lodziarnia Van Der Linde i lody z bitej śmietany

Lodziarnia Van Der Linde
6. Van Wonderen Stroopwafels
Mały, bardzo uroczy lokal specjalizujący się w wypiekaniu stroopwafels czyli okrągłych wafelków przełożonych karmelem. Tutaj znajdziecie wersje udoskonalone o polewę z mlecznej czekolady i przeróżne posypki – minimarshmallows, M&M’s, kosteczki solonego karmelu, orzechy, biała czekolada, maliny oraz typowe duńskie ciasteczka orzechowe – kletskop. Ja wybrałam właśnie takie z kletskop. Karmel był świeży i płynny, polewa na zewnątrz też przyjemnie kremowa i miękka, a posypka z ciasteczek chrupiąca i słodko-słona. Cena za jeden wafelek to ok. 4Euro.
W Van Wonderen Stroopwafels kupicie też pakowane wafelki w metalowych puszkach lub zapakowane w ozdobne folie oraz duże bezy z dodatkiem owoców.

Van Wonderen Stroopwafels

Van Wonderen Stroopwafels – wafle

Meringue – bezy giganty w Van Wonderen Stroopwafels
7. Sklepy z serami
W Amsterdamie dosłownie na każdym kroku trafia się na sklepy z serami. Wyglądają wspaniale i panuje w nich unikalny klimat. Półki pełne serów w blokach i w kawałkach, z dodatkami, dojrzewające – wybór jest ogromny. Przy każdym rodzaju sera leży taca z małyi kawałeczkami do degustacji. Obsługa z przyjemnością częstuje i doradza najlepsze rodzaje. Wszystkie kawałki są zapakowane próżniowo i gotowe do zabrania do walizki.
Wygodnie, ale dość drogo. Kawałek sera kupicie za ok. 10Euro. Ja podobne sery zalazłam w marketach na dziale z lokalnymi produktami w cenach o połowę niższych. Oczywiście, w tych miejscach płaci się za marketing i lokalizację. W każdym z nich kupicie też smakowe musztardy i sosy do sera.

Sklep z serami

Sery z dodatkami
-
Old Amsterdam
Historia marki zaczęła się w XIX wieku, kiedy to rodzina Westland, rozkochana w serach z Amsterdamu, postanawia opracować przepis na najlepszy dojrzewający ser z nutą słodyczy o gładkiej i kremowej konsystencji. Do dziś marka Old Amsterdam to synonim wysokiej jakości i pasji. Ser dostępny jest też w lepszych delikatesach w Polsce.

Old Amsterdam – Sklep z serem i degustacją

Old Amsterdam – Sklep z serem i degustacją
-
Henri Willing Cheese Shop i Cheese&More by Herri Willing
Henri Willing to marka, której korzeie sięgają 1974 roku, holenderskich specjałów serowych, z których najbardziej znanym jest Baby Gouda oraz ekologiczny ser kozi i owczy. Na miejscu znajdziecie też musztardy, np. o smaku wasabi.

Henri Willing Cheese Shop
-
Amsterdam Cheese Company
Marka, świetnie łącząca tradycję z nowoczensością, produkująca pełne smaku sery i propagująca całą filozofię smakowania sera wraz z owocami, oliwkami i orzechami. Na miejscu spotkacie profesjonalną obsługę i duży wybór serów oraz dodatków.

Amsterdam Cheese Company

Amsterdam Cheese Company
-
Cheese Inn B.V.
Marka, której początki sięgają 1967 roku, i która produkuje sery z ekologicznego mleka pochodzącego od krów wypasanych na żyznych, wilgotnych glebach prowincji Noord-Holland, najlepiej nadających się do hodowli bydła mleczengo. W asortymencie sklepów znajdziecie klasyczne, naturalne sery oraz sery farmerskie w różnych smakach: chilli, pesto, pokrzywa, zioła, czosnek, pieprz, musztarda, bazylia, tymianek, miód, papryka. Są też sery kozie i owcze.

Cheese Inn B.V.
-
Amsterdam Cheese Deli
Delikatesy sprzedające sery w różnych odmianach oraz świeże wypieki z dodatkiem serów – cienkie placki pszenne z pomidorami, pieczarkami, świeżymi ziołami, zwłaszcza z rozmarynem i orzeszkami. Na miejscu kupicie też różne sery, np. z pesto oraz kanapki z plastrami lokalnego sera i wędlin.

Amsterdam Cheese Deli – Delikatesy serowe
Macie swoje ulubione miejsca w Amsterdamie? Podzielcie się adresami, na pewno odwiedzę je podczas kolejnej podróży.
Jeśli chodzi o sery, to lokalsi robią zakupy w Kaashuis Tromp. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że wiekszość dobrego jedzenia to jedzenie azjatyckie 😛
Np. Ramen kingdom, Little Saigon czy Yuan’s Hot Pot – http://damiansowa.pl/2020/02/16/yuans-hot-pot-kawalek-azji-w-amsterdamie/